3 linia metra

Miasto warszawskie już od paru lat planuje budowę trzeciej linii metra, która ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Taka inwestycja da nowe możliwości mieszkańcom i pozwoli poprawić komfort ich życia.

3 linia metra

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział jakiś czas temu podjęcie konkretnych działań związanych z tą inwestycją. Pierwszy etap przedsięwzięcia ma kosztować około 12,5 miliona złotych, natomiast cały plan budowy opiera się na koncepcji, która powstała w czasach PRL-u. Na początku zakładano, że 3 linia metra miała łączyć Okęcie z Pragą Południe, jednak plan ten uległ znacznej modyfikacji. Obecnie opiera się na wybudowaniu tunelu, który ma połączyć Gocław ze Stadionem Narodowym (trasa ma przebiegać przez Grochów). Prezydent pragnie, aby połączono tą linię nie tylko z 2 linią metra, ale i z pierwszą (dociągając ją do Metra Wilanowska).

Działające linie metra

Obecnie w Warszawie działają 2 linie metra – 1 linia metra w całości (obejmuje 21 stacji, ma długość 23 km) i 2 linia na odcinku centralnym (obejmuje 7 stacji, ma długość 6,1 km). Całe przedsięwzięcie związane z budową 3 linii metra miało być gotowe do 2023 roku, jednak prace raczej ulegną wydłużenie. Ta pracochłonna inwestycja wymaga nakładu czasu i bardzo dużych środków finansowych.

Środki finansowe

Środki finansowe zostały także przewidziane na budowę pętli, przystanków i zatok w 20 lokalizacjach, a także budowę parkingu przesiadkowego na Żeraniu. Fundusze obejmuje również stworzenie układu drogowego towarzyszącego tramwajowe na Gocław i Zieloną Białołękę (te inwestycje mają zostać finansowane przez Tramwaje Warszawskie). Warto podkreślić, że pieniądze zostaną także wykorzystane do modernizacji dróg, placów miejskich, a nawet 66 km dzielnicowych dróg (razem z oświetleniem, sygnalizacją świetlną i drogami rowerowymi). Jak widać, transport w stolicy ulega znacznej modernizacji i przebudowie, co pozwoli na lepszy komfort podczas przemieszczania się osób przyjezdnych, jak i mieszkańców miasta.

Plany budowy 3 linii metra są dalekosiężne i ulegają modernizacjom, jednak pewne jest to, że ta linia metra powstanie w ciągu kilku lat

Related Images