Na co zwrócić uwagę, powierzając księgowość zewnętrznej firmie?

Przepisy deregulujące wykonywanie niektórych zawodów, wcielone w życie w roku 2014, niewątpliwie ułatwiły życie wielu przedsiębiorcom, jednocześnie wprowadzając nieco zamieszkania w sektorze usług. W obrębie nowelizacji znalazł się również zawód księgowego oraz zawody pokrewne. Budzi to niepokój właścicieli firm, którzy pragną zlecić prowadzenie ksiąg zewnętrznemu podmiotowi, ale nie wiedzą, jakimi kryteriami powinny się obecnie kierować.

ksiegowość gdańsk

Dobra księgowość – wartościowe OC

Poszukiwania odpowiedniego księgowego często potrafią przeciągać się na okres dłuższy, niż byłoby to korzystne dla firmy. Przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w jednym z dużych polskich miast, są w o tyle komfortowej sytuacji, że mogą wybierać spośród wielu atrakcyjnych propozycji na prężnie działających lokalnych rynkach. Osobom z północnej Polski, dla których istotna jest kompetentnie prowadzona księgowość Gdańsk może zaoferować cały wachlarz profesjonalnych, dostosowanych do potrzeb usług. Po wstępnym zapoznaniu się z informacjami o biurze, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jego OC.

Zaopatrzenie się w polisę ubezpieczeniową OC to obowiązek, którego muszą dopełnić wszystkie biura rachunkowe, a także osoby wykonujące zawód księgowego. Zastanawiając się nad wyborem jednostki, która zagwarantuje bezpieczeństwo podatkowe prowadzonej przez nas firmie, powinniśmy uważnie przyjrzeć się warunkom, na jakich dane biuro zdecydowało się na wykup OC. Kwoty ubezpieczenia, które znacznie przekraczają minimalną wymaganą przez prawo sumę, sugerują potencjalnym klientom, że biuro nie boi się wziąć odpowiedzialności za swoje pomyłki, gdyż zdarzają się one niezwykle rzadko. To z pewnością kwestia, na której warto oprzeć większe zaufanie do firmy.

Kompetencje nie tylko na papierze

Choć obecnie księgowi nie muszą już przechodzić procesu certyfikacji przez Ministerstwo Finansów, sam certyfikat, którym legitymuje się dana osoba, informuje klientów jedynie o jej stażu pracy. Certyfikaty były wydawane do 2014 roku, ale ich brak nie oznacza, że biuro rachunkowe okaże się nierzetelne. Nie warto lekceważyć znaczenia formalnych uprawnień, lecz obok nich trzeba uwzględnić także wagę doświadczenia w wykonywaniu różnorodnych projektów oraz osiągane rezultaty.

Dlatego ostateczne wnioski będą bardziej realistyczne, jeśli oprzemy o opinie dotychczasowych klientów biura. Praca księgowego to nie tylko rzędy cyfr, arkusze kalkulacyjne i paragrafy – to także osobiste interakcje z klientami i gotowość do odpowiadania na ich potrzeby. Jeżeli pracownicy biura rachunkowego chętnie podejmują się wyjaśniania wszystkich wątpliwości, które mogą pojawić się przed przedsiębiorcami, poszukującymi niestandardowej usługi, szansa na wypracowanie porozumienia rośnie. Takie porozumienie zaś będzie podstawą skonstruowania umowy, uwzględniającej interesy obu stron, i być może wieloletniej, udanej współpracy.

Related Images